خانه » GIS » چرا باید برنامه نویسی پایتون در GIS را یاد بگیریم؟

چرا باید برنامه نویسی پایتون در GIS را یاد بگیریم؟

بدون شک در طی چند سال آینده تمامی متخصصان در حوزه GIS نیازمند به یادگیری زبان اسکریپتی ساده و قدرتمند Python می باشند این زبان برنامه نویسی شی گرا، بخشی (و نه تمامی) نیاز به یادگیری ArcObjects را برای کاربران حرفه ای GIS مرتفع می سازد. بطور کلی میتوان گفت بدلیل مشابهت برخی کلاس های مورد استفاده در  ArcPy و ArcObjects، یادگیری این زبان در GIS می تواند مقدمه خوبی در یادگیری ArcObjects برای کابران حرفه ای تر باشد. در ادامه بصورت مختصر ضرورت یادگیری و دامنه کاربرد این زبان در نرم افزار ArcMap پرداخته شده است.

Python2

اگر کاربر نرم افزار ArcMap هستید به احتمال زیاد روزانه با عملیات های Geoprocessing زیادی از قبیل project، clip و buffer و… سروکار دارید بعنوان مثال تصور کنید که میخواهید چندین عملیات را در یک لایه اعمال کنین انجام این کار در یک لایه شاید خسته کننده بنظر نرسد اما چنانچه قصد انجام این عملیات ها در بعنوان مثال ۱۰۰ لایه دارید آنگاه اوضاع بصورت دیگری به نظر می رسد. نیاز به انجام اینگونه عملیات ها بصورت تکراری و در ابعاد زیاد گاهی اوقات خسته کننده و سبب ایجاد  خطا در نتیجه نهایی می گردد.

یک روش خوب برای حل این مشکل فرآیند یکپارچه سازی (GIS Automation) عملیات های Geoprocessing می باشد بگونه ای که خروجی یک لایه میتواند ورودی لایه دیگر باشد. اولین و ساده ترین روش برای این منظور استفاده از با قابلیت کاربردی Model Builder در نرم افزار ArcMap می باشد. این ابزار براحتی توانایی یکپارچه سازی اینگونه عملیات ها را برای کاربران GIS فراهم  می سازد بدون شک مهمترین قابلیت این ابزار قدرت بالای آن در ایجاد فرآیندهای Geoprocessing پیچیده با استفاده از یکپارچه سازی عملیات های ساده بدون نیاز به برنامه نویسی می باشد.

ModelBuilder

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

شما نمی توانید محتوا را مشاهده کنید زیرا فقط مخصوص کاربران است. لطفا یا ثبت نام کنید برای دیدن این بخش.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*