خانه » Remote Sensing » درباره لیدار

درباره لیدار

لیدار کلمه اختصاری ” آشکارسازی و فاصله یابی نوری” و همانند رادار یک سامانه دورسنجی فعال است که به جای امواج مایکروویو بااستفاده از نورلیزر سطح مورد نظررا مورد نگرش قرارمیدهد. سامانه های لیدار، اندازه گیری های دقیقی از ارتفاع سطح برای تولید مدل های رقومی ارتفاع با صحت عمودی حدود ۱۵سانتی مترتولید می کنند. سامانه های تخصصی نیز برای اندازه گیری عمق آب ایجاد شده اند.

سامانه های لیدار،۳ فناوری را باهم ترکیب می کنند:

۱-  بردیابی لیزری برای اندازه گیری دقیق فاصله؛

۲- موقعیت یابی ماهواره ای با استفاده از سامانه تعیین موقعیت جهانی (GPS) برای موقعیت جغرافیایی و ارتفاع سنجنده؛

۳- سنجش وضعیت هواپیما با استفاده از دستگاه اندازه گیری اینرسی(IMU) برای ثبت وضعیت تعادلی دقیق سنجنده. (IMU معمولاجزیی ازیک سامانه ناوبری اینرسی(INS)است،INS به طورمعمول یک GPS رانیزشامل می شود). به علاوه،کسب داده و پردازش آن، به حد دسترسی به رایانه های قدرتمند  و قابلیت زیاد ذخیره داده ها بستگی دارد.

لیدار

کاربردهای لیدار

شرکتهای زیادی داده های هوابرد لیدار را برداشت کرده و شرکتهای بیشتری پردازش و دیگر خدمات مشاوره ای این داده هارا تعیین میکنند.داده های رقومی ارتفاع حاصل از لیدار به طورگسترده درسامانه های اطلاعات جغرافیایی کاربرد دارند. این داده ها در ترکیب با داده های دیگر،دامنه وسیعی از محصولات، از درجه انبوهی تاج پوشش و حجم توده های جنگلی تانقشه های عمق سنجی، نقشهای خطر سیلاب ونمایان سازی های سه بعدی را تولید می کنند.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

شما نمی توانید محتوا را مشاهده کنید زیرا فقط مخصوص کاربران است. لطفا یا ثبت نام کنید برای دیدن این بخش.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*